Prezident republiky zaslal gratulaci srbskému prezidentovi

4. dubna 2022

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal v pondělí dne 4. dubna 2022 gratulační telegram Aleksandaru Vučićovi, prezidentovi Srbské republiky.

Vážený pane prezidente, drahý příteli, Vaše Excelence,

dovolte mi, abych Vám pogratuloval k Vašemu opětovnému zvolení prezidentem Srbské republiky. Vaše znovuzvolení a velká podpora voličů jsou jasným důkazem Vaší skvělé práce a reprezentace země.

Rád vzpomínám na Vaši poslední návštěvu v Praze v květnu loňského roku, která potvrdila vynikající kvalitu vzájemných vztahů. V této souvislosti mohu upřímně říct, že můj vztah se Srbskem byl vždy ovlivněn primárně mým srdcem, a nikoliv rozumem. Velmi mě tak těší nejen intenzivní spolupráce na občanské či kulturní úrovni, ale zejména rostoucí obchodní výměna mezi našimi zeměmi a zvýšený zájem českých firem o investice v Srbsku.  

Jsem přesvědčen, že nadcházející předsednictví České republiky v radě EU bude vynikající příležitostí pro další přiblížení Srbska na cestě do Evropské unie. Jak je veřejně známo, jsem osobně dlouholetým příznivcem členství Vaší země v Unii. Uvedený krok by totiž mimo jiné posílil stabilitu regionu západního Balkánu jako celku.

Pane prezidente, rád bych Vám popřál pevné zdraví a hodně úspěchů ve Vašem profesním i soukromém životě a pevně věřím, že budeme mít příležitost se do konce mého mandátu ještě osobně sejít, například u příležitosti otevření Českého domu v Bělehradě.  

S úctou

Miloš Zeman
prezident České republiky

Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky