Vedoucí KPR zaslal dopis generálnímu řediteli ČT

7. září 2021

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář zaslal dopis generálnímu řediteli České televize Petru Dvořákovi:

Vážený pane řediteli,

v prvé řadě bych rád poděkoval za odpověď na můj poslední dopis, ve kterém jsem vyjádřil názor na twitterový status redaktora Františka Lutonského. Přestože trvám na tom, že dotyčný se svým pokusem o ostrakizování obyvatel postižených tornádem pouze kvůli jejich volebním preferencím dopustil minimálně porušení etického kodexu týkající se vystupování zaměstnanců ČT na sociálních sítích, vnímám jako pozitivní ten fakt, že jste přístupný debatě a věcné argumentaci. Debata a výměna názoru je znakem zdravě fungující demokracie, kterážto leží na srdci nejen mně, ale věřím, že i Vám. 

Znakem zdravě fungující demokracie je podle mě i zdravě fungující systém veřejnoprávních médií, v našem českém případě tento systém reprezentuje Česká tisková kancelář, Česká televize a Český rozhlas. Každé z těchto médií má svůj zákonem stanovený účel, přičemž hlavními motivy jejich vzniku byla snaha o zajištění objektivního a nezávislého informování obyvatel. 

Dovoluji si proto dotaz, jak s touto snahou souvisí výroky jednoho z moderátorů České televize pana Václava Moravce, který ve svém pořadu zneužívá veřejnoprávní vysílání pro šíření dezinformací, svých osobních útoků vůči mně a okolí prezidenta republiky, přičemž se dopouští zcela prokazatelných lží a manipulací. Bez jakéhokoliv faktického podkladu se o sobě ve veřejnoprávní televizi z úst tohoto člověka dozvídám, že jsem mafián, bezpečnostní hrozbou pro náš stát, že prezident republiky je lhář a mí kolegové stojí za různým “rozkrádáním”. 

Znám již za dobu, kdy se o fungování ČT aktivně zajímám, všechny triky, kterými tyto excesy svých zaměstnanců obhajuje. Pan Moravec řekl o někom, kdo není za nic pravomocně odsouzený, že je mafián? A že nemá bezpečnostní prověrku a je hrozbou pro stát přesto, že ve skutečnosti bezpečnostní prověrku má? To nic, byla to jen metafora v publicistickém pořadu. Tak bude znít zřejmě Vaše odpověď. 

Ve skutečnosti nejen za těmito útoky stojí často osobní zhrzenost. Nevěříte? V roce 2013 opustila tým Kanceláře prezidenta republiky první tisková mluvčí prezidenta Miloše Zemana paní Hana Burianová. V té době se ke mně na schůzku dostavil veřejně známý moderátor ČT, kterého jsem přijal ve své pracovně v domnění, že se chce ucházet o rozhovor s prezidentem republiky. K mému překvapení jsem si z úst tohoto moderátora vyslechl neskutečnou chválu mířenou k prezidentu republiky a také ke mně samotnému. V závěru schůzky tento člověk dokonce projevil zájem o místo tiskového mluvčího prezidenta republiky, které jak známo nakonec obsadil Jiří Ovčáček. Tímto uchazečem nebyl nikdo jiný než Václav Moravec. 

Osobní zášť a ukřivděnost se dle mého názoru nikdy nemůže slučovat s objektivitou a nestranností. Já osobně na to ale odmítám doplácet tím, že budu tolerovat útoky na sebe a své okolí od lidí, kteří se z různých důvodů mstí mně či v pořadí již druhému prezidentu republiky, neboť silné výhrady k práci moderátora Moravce měl jak prezident současný, tak předchozí. Tyto výhrady v obou případech vyústily až k pochopitelnému rozhodnutí neposkytovat tomuto člověku žádné rozhovory.

Těžko si představit, že by původním smyslem České televize bylo vytvoření uzavřeně, netransparentně a v evropském kontextu zcela nestandardně vedeného média, které je navíc evidentně řízeno nikoli svým řádně zvoleným generálním ředitelem a managementem, ale obskurními aktivisty z řad “tváří” České televize, kteří se nesnaží skrývat své politické názory už nejen na svých sociálních sítích, ale mnohdy i přímo ve vysílání. Kdyby tak činili z přesvědčení - budiž. Oni tak ale činí z osobní nenávisti, která má mnohdy až úsměvné důvody. A věřte, že si je již nehodlám nechávat jen pro sebe. 

Z úst Václava Moravce budu v nejbližším vysílání jeho vlastního veřejnoprávního pořadu očekávat za uvedené výroky omluvu. 

S úctou
Ing. Vratislav Mynář

Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky