Kudy na Hrad?

Areál Pražského hradu se nachází v centru Prahy, na kopci nad údolím řeky Vltavy. Areál je obetkán zastávkami tramvají i metra, přístup k němu je více než jednoduchý. Nabízí se navíc několik variant, které lze využít. K příchodu na Pražský hrad turisté nejčastěji užívají zastávku tramvaje č. 22 Pražský hrad (varianta 1). Po prohlídce pak odcházejí po Starých zámeckých schodech na stanici metra A Malostranská (varianta 4).

Mapa Hradu 1 Varianta č. 1 – nejpřímější a nejjednodušší cesta 2 Varianta č. 2 – příjemná procházka z kopce 3 Varianta č. 3 – náročnější výstup s výhledem na střechy Malé Strany 4 Varianta č. 4 – krátký výstup s nádhernými výhledy 5 Varianta č. 5 – procházka rájem Královské zahrady - varianta je použitelná pouze v letní sezoně

Naplánovat cestu

Varianta č. 1

(nejpřímější a nejjednodušší cesta)

Dojeďte tramvají č. 22 či 23 na zastávku Pražský hrad. Dejte se doleva a za necelých 5 min. se ocitnete u kašny na II. nádvoří.

Varianta č. 2

(příjemná procházka z kopce)

Dojeďte tramvají č. 22 či 23 na zastávku Pohořelec. Vydejte se z kopce dolů a za 10 minut chůze se ocitnete na Hradčanském náměstí u Brány gigantů, kteří střeží vstup na I. nádvoří. Vstup do areálu Pražského hradu je pak možný přes IV. nádvoří, které s Bránou gigantů sousedí.

Varianta č. 3

(náročnější výstup s výhledem na střechy Malé Strany)

Dojeďte tramvají č. 22 či 23 na zastávku Malostranské náměstí, kde se na úpatí Nerudovy ulice vydejte do ulice Zámecká. Po cca 50 metrech odbočte prudce doleva, do ulice Thunovská. Ta vás dovede až na Nové zámecké schody, po kterých - s výhledem na malebné střechy Malé Strany - vystoupáte na Hradčanské náměstí, odkud přes IV. nádvoří (sousedí s Bránou gigantů) vstoupíte na Pražský hrad.

Varianta č. 4

(krátký výstup s nádhernými výhledy)

Dojeďte metrem trasy A (zelená) na stanici Malostranská. Vydejte se cca 100 metrů po trase tramvaje č. 22 či 23. Potom odbočte prudce doleva na Staré zámecké schody. Po nich vystoupejte kolem Svatováclavské vinice k bráně Na Opyši. Zde je vyhlídka, která vám nabídne nádherný pohled na údolí Vltavy.

Varianta č. 5

(procházka rájem Královské zahrady - varianta je použitelná pouze v letní sezoně)

Dojeďte tramvají č. 22 či 23 na zastávku Královský letohrádek, vejděte do areálu Pražského hradu. Potom se vydejte od Letohrádku královny Anny zelení Královské zahrady. Za cca 15 až 20 minut vyjdete naproti Jízdárně Pražského hradu.