Státní návštěva královského páru Nizozemského království v České republice
4. června 2025

Na pozvání prezidenta republiky Petra Pavla přijede ve dnech 4. a 5. června 2025 na státní návštěvu České republiky Jeho Veličenstvo král Nizozemska Vilém-Alexandr a Její Veličenstvo královna Máxima.
Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou Pavlovou ve středu dne 4. června 2025 přivítali na Pražském hradě Jeho Veličenstvo krále Nizozemska Viléma-Alexandra a Její Veličenstvo královnu Máximu.
Program prvního dne návštěvy mimo jiné zahrnoval soukromé setkání obou párů, jednání oficiálních delegací, setkání se zástupci médií, pietní akt u pomníku Milady Horákové, návštěvu pobočky neziskové organizace Člověk v tísni a prohlídku vojenského letiště Praha–Kbely, kde byla prezentována vojenská technika poskytnutá na podporu Ukrajiny. V podvečer se pak na Pražském hradě uskutečnil slavnostní ceremoniál udělení státního vyznamenání Jeho Veličenstvu králi Vilému-Alexandrovi a slavnostní večeře pořádaná prezidentem republiky a paní Evou Pavlovou.
Druhý den návštěvy ve čtvrtek dne 5. června 2025 pokračoval procházkou po Karlově mostě a návštěvou kostela Nejsvětějšího Salvátora, kde byl Mons. Tomášem Halíkem posvěcen nový zvon ulitý ze zbraní použitých během války na Ukrajině – symbol proměny násilí v naději.
Prezident republiky s chotí a Její Veličenstvo královna Máxima dále navštívili sídlo Radio Free Europe, kde se setkali se zástupci médií.
V Dolních Břežanech poté proběhlo slavnostní zahájení Česko-nizozemského obchodního fóra, kterého se rovněž zúčastnil prezidentský pár a Její Veličenstvo královna Máxima.
Návštěva byla zakončena představením Nizozemského národního baletu v pražském Stavovském divadle, pořádaným Jeho Veličenstvem králem Vilémem-Alexandrem a královnou Máximou na počest prezidenta republiky a paní Evy Pavlové.
foto: Tomáš Fongus
Kabinet manželky prezidenta republiky




















