Projev prezidenta republiky na otevřené rozpravě Rady bezpečnosti OSN na téma “Leadership for Peace”
25. září 2024
Paní předsedající, excelence,
je mi skutečnou ctí dnes promluvit v Radě bezpečnosti. Děkuji slovinskému předsednictví za tuto příležitost.
Je zcela zřejmé, že žádná země nedokáže zajistit světový mír pouze vlastními silami. K tomu, abychom našim občanům mohli poskytnout bezpečí a podmínky k rozvoji v míru, potřebuje svět dvě věci:
Zaprvé, multilaterální instituce, které musí být akceschopné a funkční. Zadruhé, jejich členové musí přijmout svou odpovědnost.
Co se týká prvního bodu, je bezpodmínečně nutné provést komplexní reformu Rady bezpečnosti Spojených národů tak, aby byla účinnější, inkluzivnější a lépe odrážela současnou realitu. K tomu je potřeba posílit hlas nedostatečně zastoupených regionů, především Afriky, ale nejen jí.
Pokud nedojde k takovým strukturálním a procedurálním změnám, výkonnost a legitimita Rady nevyhnutelně poklesnou.
Tváří v tvář ruské válce na Ukrajině je nyní více než zjevné, že provést reformu Rady bezpečnosti bylo načase už dávno.
Členství v Radě bezpečnosti Spojených národů by nemělo být jen privilegiem, ale především odpovědností za obranu světového míru a bezpečnosti, která byla členům Rady svěřena jménem nás všech.
K mému druhému bodu: globální bezpečnost závisí na úsilí a ochotě členů Rady se této své odpovědnosti chopit. To, co předvádí Rusko, je ale pravým opakem. Svou válkou na Ukrajině otřásá základy naší kolektivní bezpečnosti.
Dopady deklarovaného cíle ze strany Ruska – podmanit si Ukrajinu silou, sahají daleko za hranice regionu. Globální dopady konfliktu zahrnují narušení jaderné bezpečnosti, snížení potravinové a energetické bezpečnosti, ale také nebezpečný pokus o rozbití mezinárodního řádu založeného na pravidlech.
Vzhledem k tomu, že válka trvá již třetím rokem, je zřejmé, že Rusko by něco takového nikdy nezvládlo samo.
Rád bych využil této příležitosti a apeloval také na odpovědnost Číny, coby globálního aktéra a stálého člena Rady bezpečnosti Spojených národů, aby usilovala o mír a stabilitu.
Čína napomáhá největší dnešní bezpečnostní hrozbě tím, že Rusku i nadále dodává prostředky potřebné k posílení vojenských kapacit, které Rusko používá proti Ukrajině a jejím obyvatelům.
Čína by se měla chovat podle role, o niž usiluje. Být důležitým světovým hráčem přináší nejen výhody, ale i velkou odpovědnost za světový mír a bezpečnost.
Proto vyzývám Čínu, aby využila svých výjimečně blízkých vztahů s Ruskem k ukončení krveprolití na Ukrajině a všech souvisejících hrozeb pro světovou bezpečnost!
Dámy a pánové,
Leadership je o odpovědnosti, znamená však také závazek udržovat mír. "Leadership for Peace" — to je náš cíl a naše povinnost.
Děkuji vám za pozornost.
Petr Pavel, prezident republiky, Rada bezpečnosti OSN, 25. září 2024