Vyjádření prezidenta republiky na brífinku při návštěvě USA

9. července 2024

Dobrý den,

za dnešek dopoledne jsme stihli tři jednání, tím prvním bylo jednání v think tanku Heritage Foundation, ke kterému byli přizváni i zástupci dalších think tanků, kde jsme se bavili o aktuální bezpečnostní situaci nejenom na Ukrajině, ale i v Izraeli, případně ve vztahu k Číně a k Tchaj-wanu. Bavili jsme se také o výhledech pro nadcházející americké prezidentské volby, o transatlantických vztazích, o NATO.

Podobně to potom bylo, když jsme se v Kongresu potkali se zástupci českého caucusu, se kterými jsme se bavili především o tom, jak oni sami pomáhají podporovat vztahy mezi našimi zeměmi, a to na všech úrovních, ale i je zajímala bezpečnostní situace, výhledy na možná řešení na Ukrajině, zajímala je situace v Maďarsku, na Slovensku, ale bavili jsme se také o tom, jak můžeme rozšířit spolupráci našich zemí, například v ekonomické a investiční oblasti tím, že by našim podnikatelům mohla být udělována víza pro investory.

Nakonec jsem měl jednání s předsedou výboru pro obranu kongresmanem Rogersem, se kterými jsme se bavili tedy především o situaci na Ukrajině, o tom, jaká jsou řešení pro to, abychom dostali Čínu a Rusko k jednacímu stolu. Bavili jsme se o výdajích na obranu, bavili jsme se o NATO a jeho fungování, výhledech, co se dá očekávat od nadcházejícího summitu a o dalších bezpečnostních tématech.

Petr Pavel, prezident republiky, Washington, 9. července 2024