Návštěva Libereckého kraje

25. dubna 2023

Prezident republiky Petr Pavel společně s manželkou Evou Pavlovou navštívili ve středu dne 26. dubna 2023 Liberecký kraj.

Prezident Petr Pavel a jeho žena Eva Pavlová na další domácí cestu zamířili do Libereckého kraje. Po návštěvě tří strukturálně postižených regionů prezident vybral region, který podle něj kombinuje obrovské problémy způsobené zaniklým průmyslem v některých částech a technologický rozkvět v jiných.

V Novém Městě pod Smrkem prezident po setkání se starosty přilehlých obcí prošel areál zaniklé Textilany, která je symbolem problémů frýdlantského regionu. Na Krajském úřadě prezident diskutoval s hejtmanem Martinem Půtou, starosty obcí i místními podnikateli. V debatě rezonovaly především témata sklářského průmyslu, vzdělávání, dopravy i komunikace vlády se samosprávami.

Odpoledne prezident Pavel se ženou Evou navštívil 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany Liberec, kde jim vojáci předvedli nejnovější techniku a prostředky chemické ochrany. Další zastávka byla v Krajské nemocnice Liberec, se kterou prezident Pavel spolupracoval už během covidové krize v iniciativě Spolu silnější. Tam společně s hejtmanem a ředitelem nemocnice symbolicky zahájil stavbu nového pavilonu urgentní medicíny, který výrazně zlepší úroveň zdravotnictví v kraji.

Jako protiklad zaniklé Textilany a symbol technologického rozkvětu kraje prezident do programu zařadil prohlídku firmy Elmarco, která dodává technologie pro výrobu nanovláken do celého světa. Na poslední bod programu, debatu s veřejností, se přesunul z centra města tramvají.

Fotogalerii z návštěvy naleznete zde

Kabinet manželky prezidenta republiky